Koszyk

Wszystkie drewniane meble pokryte nawet najwyższej jakości ekologicznymi i dedykowanymi do nich olejami, z biegiem czasu wymagać będą delikatnego odświeżenia. Na powierzchni mebli mogą tworzyć się szorstkie i matowe miejsca, a także przebarwienia wynikające z codziennego użytkowania. Jest to naturalny proces „starzenia się”, którego nie powinniśmy się jednak obawiać. Szybki i nie wymagający dużego nakładu finansowego zabieg, pozwoli przywrócić kolor i niepowtarzalną strukturę naszych ulubionych mebli. A co najważniejsze, nie musimy oddawać naszych mebli do profesjonalnych zakładów zajmujących się konserwacją drewnianych wyrobów. Nasz poradnik krok po kroku pokaże jak w domowych warunkach przywrócić naszym meblom dawny blask.

PRZYGOTUJ MIEJSCE WYKONYWANIA KONSERWACJI

Podstawą przeprowadzenia szybkiej i właściwej konserwacji mebla jest dokładny dostęp do każdego  zakamarka. W tym celu nasz mebel najlepiej ustawić na środku dużej przestrzeni oraz odsunąć wszystkie przedmioty wokół niego (zapewni to łatwy dostęp z każdej strony oraz pozwoli uniknąć przypadkowego zachlapania olejem innych przedmiotów). Ponadto zabezpieczyć powinniśmy także podłogę czy dywan. Idealnie sprawdzi się przy tym folia malarska lub rozłożony duży karton.

PRZYGOTUJ ODPOWIEDNIE NARZĘDZIA I PRODUKTY

Do przeprowadzenia konserwacji będziemy potrzebować:

  • papieru ścierny do drewna o gradacji P240
  • wilgotną ścierkę
  • dwie suche ścierki (najlepiej 100% bawełna)
  • Olej OSMO 3065 Wosk Twardy Olejny

PRZYGOTUJ MEBEL

Przed przystąpieniem do procesu właściwego odświeżania należy dokładnie oczyścić powierzchnię mebla wilgotną ścierką tak, aby usunąć kurz, tłuste plamy oraz zabrudzenia.

USUWANIE WIERZCHNIEJ WARSTWY

Przy pomocy papieru ściernego należy ręcznie (lub mechanicznie, jeśli posiadamy szlifierkę mimośrodową) zmatowić wierzchnią warstwę powierzchni mebla tak, aby miała podobną strukturę i jednolity jasny kolor. Należy pamiętać aby czynność tę wykonywać wzdłuż słoi drewna. Następnie usuwamy z powierzchni powstałe w wyniku szlifowania pyłki. Zeszlifowany i oczyszczony blat gotowy jest na przyjęcie nowej warstwy oleju.

OLEJOWANIE

Ostatnim etapem konserwacji jest nałożenie świeżej warstwy oleju. Suchą bawełnianą ścierkę zamaczamy w niewielkiej ilości oleju OSMO 3065, który rozprowadzamy  na całej powierzchni mebla tak, aby każde miejsce zostało dokładnie nim pokryte. Na tym etapie nie musimy przejmować się dużymi plamami oleju, które pozostają na olejowanym fragmencie. Ważne jest tylko, aby nie pozostawić żadnego „suchego” miejsca. Następnie drugą (suchą) bawełnianą ścierką odprowadzamy cały nadmiar oleju, który pozostał na danym fragmencie, pamiętając przy tym, podobnie jak w przypadku szlifowania, aby robić to wzdłuż słoi drewna. Dzięki temu unikniemy pozostawiony i zaschniętych w szczelinach drobnych kawałków ścierki, które pod wpływem tarcia mogą się oddzielać od szmatki. Gdy upewnimy się, że cały nadmiar płynu został usunięty odstawiamy mebel do wyschnięcia na minimum 24 godziny.

Koszt domowej konserwacji mebla to dosłownie kilkadziesiąt złotych i chwila poświęconego czasu, a efekt zadowoli każdego. Po odświeżeniu dostaniemy nasz ulubiony mebel z zupełnie nowym, świeżym wyglądem.

Leave a Reply