Wakacyjna promocja do -28% | Zobacz meble
koniec za:
: : :
dni godz min sek

Koszyk

Statystyka pokazuje, że przeciętny Polak spędza większą część dnia w pozycji siedzącejWybierając biurko skupiamy się głównie na jego wyglądzie. Przy dokonywaniu zakupu warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jego wysokość. Po przeczytaniu tego materiału dowiesz się jak skutecznie dobrać wysokość biurka.

Ergonomia pracy jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Również w przypadku rekreacyjnego użytkowania, dobranie odpowiedniej wysokości biurka/ stołu jest jak najbardziej uzasadnione i konieczne ponieważ zapobiegnie to problemom wynikającym z długotrwałej, nieprawidłowej pozycji naszego ciała. 

Niewłaściwa pozycja przy biurku może skutkować dolegliwościami takimi jak:

 • bóle kręgosłupa

 • bóle głowy 

 • napięcie i sztywność karku

 • problemy dłoni oraz nadgarstków

Jaka jest standardowa wysokość biurka?

Zacznijmy od podstaw czyli biurek tradycyjnych. Na rynku jest wiele dostępnych modeli, szablonowe zakresy wysokości oferowane przez większość sklepów wahają się od 72 do 77cm. Według dostępnych danych szacuje się, że jest to wysokość prawidłowa dla osób w przedziale od 150 do 170cm wzrostu.  W związku z czym korzystanie z takiego biurka przez osoby wykraczające poza te ramy może być niekomfortowe, a przede wszystkim niezdrowe. 

Jak obliczyć wysokość biurka w stosunku do wzrostu

 Przyjmuje się, że dla osoby dorosłej mierzącej:

 • od 150 – 170 cm to wysokość od 72 do 75 cm

 • poniżej 150 cm to zakres od 53 do 71 cm

 • powyżej 170 cm najlepiej sprzyjającą wysokością będzie od 75 do 85 cm

Podane wyżej wyliczenia to wciąż niewiele, gdyż są to niesprecyzowane zakresy, a jak wiadomo każdy jest inny. Zatem czym jeszcze powinniśmy się kierować wybierając pożądany mebel? W zależności od przeznaczenia biurka, ważną rolę odgrywa prawidłowa postawa.

Prawidłowa pozycja przy biurku/ stole w kilku krokach:

 1. usiądź tak aby kark i ramiona były w pozycji neutralnej jak podczas stania

 2. upewnij się, że masz prawidłowe podparcie lędźwiowe, kąt pomiędzy plecami a udami powinien być lekko rozwarty

 3. ułóż przedramiona tak, aby były pod kątem prostym lub lekko rozwartym w stosunku do ramion, niech spoczywają na blacie

 4. łydki powinny być ułożone pomiędzy kątem prostym, a lekko rozwartym względem ud

 5. stopy ułóż swobodnie na podłodze

Wysokość biurka do pracy na stojąco

Gdy masz przeciwwskazania do pracy siedzącej lub po prostu jej nie lubisz alternatywą może być biurko do pracy w pozycji stojącej (najczęściej występują one pod postacią biurek z regulowaną wysokością – zarówno do pracy na stojąco, jak i siedząco). Biurka regulowane mają możliwość regulacji wysokości blatu nawet od 60 cm do 130 cm. Im większy zakres regulacji to większe możliwości dopasowania wysokości do wzrostu użytkownika lub użytkowników o różnym wzroście. Wyprostowane plecy oraz naturalnie ułożone ręce są kluczem do prawidłowej pozycji i na pewno ucieszą nasz kręgosłup 🙂

Wiesz już wszystko na temat tego jak dobrać prawidłową wysokość biurka do wzrostu. Jest to wiedza oparta na rzetelnych źródłach oraz opiniach specjalistów z dziedziny. Mamy nadzieję, że teraz możesz już dokonać satysfakcjonującego zakupu i cieszyć się doskonale dopasowanym biurkiem.

Leave a Reply